Jak vybrat osobní váhu?

Přestože ta kouzelná cifra není všerozhodující, každý z nás si někdy potřeboval hlídat váhu. Ať už zrovna hubnete, nabíráte svaly nebo zkrátka jen držíte současný stav, osobní váha vám rozhodně přijde vhod. Novější modely už navíc přicházejí s užitečnými funkcemi, které vám pomohou lépe poznat vaši tělesnou konstituci. Za ty je však třeba drobně připlatit.

Stoupnout na váhu po ránu je úplně nejlepší, ideálně nalačno.

Osobní váha je v podstatě povinná výbava každé domácnosti. Většině lidí postačí na váhu jednou za čas stoupnout, aby zkontrolovali současnou hodnotu, a tím ji vlastně považují za dostačující, protože dělá svou práci. Věděli jste ale, že technologicky pokročilejší váhy vám dnes změří poměr tuku a svalů v těle, uchovají údaje více lidí najednou a propojíte je i s chytrým zařízením?

Před nákupem je tedy nutné položit si otázku, co všechno od váhy vlastně očekáváte, a podle toho zvolit vyhovující model:

Typy osobních vah

Digitální váhy

Digitální osobní váhy jsou dnes převládajícím typem na trhu. Pomocí speciálních čidel umístěných na ploše dosahují větší přesnosti měření a mnohdy nabízejí i bohaté vedlejší funkce, s nimiž získáte lepší přehled o svém složení těla.

  • Přesnější měření hmotnosti

  • Doplňkové funkce (měření BMI, BMR, tuku)

  • Pokročilejší modely připojíte i k mobilu/hodinkám

  • Zpravidla vyšší nosnost

  • Vyšší pořizovací cena

  • Vyžadují údržbu (výměna baterií)

Některé levnější váhy sice zobrazují hodnoty pomocí digitálních číslic, původem jsou však mechanické. Vždy zkontrolujte, zda váha opravdu měří elektronicky.

Mechanické váhy

Mechanické váhy jsou ideální, pokud váhu těla berete čistě orientačně a nechystáte se s ní výrazně hýbat. Klasický ciferník s ručičkou je totiž méně přesný než digitální čidla, a tak zvolte analogovou váhu hlavně v případě, kdy vám stačí jednoduché a levné zařízení.

  • Nižší pořizovací cena

  • Nevyžadují žádnou údržbu

  • Při běžném používání dlouhá životnost

  • Mohou zaujmout retro designem

  • Žádné doplňkové funkce

  • Méně přesné, klidně o několik kilogramů

  • Nižší nosnost

Lékařské, analyzační a dětské váhy

Zjistit víc

Analyzační váhy váží s vysokou přesností a analyzují složení těla pomocí precizních algoritmů. Nabízejí také velkou škálu doplňkových měření (BMI, AMR, tuk), a jsou proto vhodné zejména pro aktivní sportovce.

Lékařské váhy jsou určeny pro ordinace, školy, nemocnice a sportoviště. Často také disponují výškoměrem. Váhy ke komerčnímu užití mají být cejchované neboli úředně ověřené. Přístroj tak získá označení stanovené měřidlo.

Dětské váhy jsou určeny pro vážení malých dětí a novorozenců. Nižší nosnost kompenzují zdaleka nejpřesnějším měřením až na jednotky gramů. Na těchto přístrojích se miminka váží vleže. Díky speciální funkci zváží většina přístrojů miminko i v případě, kdy se nekontrolovaně vrtí.

Klíčové parametry

Maximální nosnost

Tento údaj vám prozradí, jakou maximální hmotnost vaše váha zvládne změřit. Obvykle platí, že digitální váhy mají vyšší nosnost než mechanické váhy. Stejně tak platí, že přetížením váhy riskujete její poškození. Vybírejte tedy s ohledem na to, kolik lidí ji bude pravidelně využívat.

Zejména mechanické a dětské váhy unesou méně než 150 kg. Obvyklá nosnost u digitálních a analyzačních vah se pohybuje v rozmezí 150–200 kg. V těchto hodnotách zapátrejte, pokud sháníte váhu na klasické domácí používání a žádný z uživatelů nepřesahuje hmotnostní limity. Hodnoty nad 200 kg už jsou určeny spíše profesionálním lékařským vahám a často dosahují limitu až 400 kg.

Většina digitálních vah vám případné přetížení oznámí sama. Kdybyste tak jednou omylem překročili limit, nemějte obavy.

Přesnost měření

U osobní váhy nepodceňte ani přesnost, s jakou vám ukáže vaši hmotnost. Zdá se to být jako drobnost, ale při poctivém držení váhy vás může každé kilo navíc pěkně namíchnout, a může být přitom jen chybou v měření.

Úplně nejpreciznější jsou pochopitelně dětské váhy, s přesností pod 10 g, když je u miminka třeba bedlivě sledovat příbytek váhy. Obyčejné digitální a analytické váhy jsou však celkově také velmi přesné, často v mezích 10–200 g. U mechanických modelů naopak počítejte s vyšší odchylkou od skutečného čísla, a to od 200 g výše.

Rozměry

Před výběrem raději zkontrolujte rozměry měřící plochy a velikost vlastních chodidel. Při vážení by se nemělo stát, že vám budou vyčuhovat prsty nebo paty, to by mohlo zkreslit výsledky. Většina modelů je dnes připravena i na velká chodidla, a proto jde spíše o preventivní opatření před nákupem.

I tradiční váhy seženete v netradičních barvách.

Nejdůležitější funkce

Znát hmotnost je jenom začátek. Téměř všechny digitální váhy nabízejí diagnostická měření různých významných hodnot.

BMR

BMR neboli bazální metabolický výdej vám ukáže hodnotu optimální energetické spotřeby těla v klidovém stavu. Jinými slovy, touto hodnotou zjistíte, kolik kalorií byste měli přibližně přijmout, abyste zhubli nebo naopak nabrali. Modernější digitální váhy ji zjistí za vás.

BMI

BMI neboli hmotnostně výškový index těla určí, jaká by měla být vaše optimální váha vzhledem k výšce a věku. Tento údaj však není všemocný a nebere ohledy na konzistenci těla (např. poměr svalů a tuků), a proto jej berte pouze orientačně.

AMR

AMR neboli odhadovaný výdej energie během denní aktivity z pohybu a sportování. Tím zjistíte, kolik kalorií můžete za den přibližně spálit. Toto pokročilé měření nabízejí většinou jen nákladnější analyzační váhy.

Měření svalů, tuku a vody v těle

Měření poměru svalů, tuku a vody je nejzákladnějším měřením digitálních vah, jímž disponuje většina modelů. Před měřením byste se neměli věnovat příliš náročné fyzické aktivitě a pít alkohol, aby výsledky byly co nejpřesnější.

Ostatní funkce
  • Propojení přes Wi-Fi/Bluetooth – po připojení s chytrým zařízením si můžete svá data zobrazit ve fitness aplikacích, nastavit podle nich trénink nebo je analyzovat v mezitýdenních srovnáních. Budete tak mít absolutní kontrolu nad svou kondicí.
  • Data více uživatelů – většina modelů dnes obsahuje úložiště pro tělesná data více uživatelů, často až 12 najednou.
Moderní osobní váha už zvládne měřit mnohem víc než jen hmotnost.

Jak se správně vážit

Vážit se můžete kdykoliv a jakkoliv, avšak za účelem správnosti výsledků je dobré dodržovat pár základních doporučení:

  • 1) Važte se ideálně ráno, a to nalačno a vyprázdnění. Stejně tak na váhu vstupujte nazí nebo ve spodním prádle, abyste si zbytečně nepřičítali gramy za oblečení.
  • 2) Važte se vždy ve stejnou denní dobu, aby byly výsledky co nejkonzistentnější.
  • 3) Přesvědčte se, že stojíte na váze skutečně celými chodidly, rovně a vzpřímeně.
  • 4) Zůstaňte na váze, dokud displej neukáže konečné číslo. Nesestupujte, pokud číslo kolísá.
  • 5) Poznamenejte si číslo bokem do fitness aplikace, případně tradičně na papír. Pokud jste s váhou spojení přes Bluetooth, tím jednodušší evidování a následná práce s daty.

A pamatujte, že samotná hmotnost není absolutním verdiktem vašeho fyzického zdraví. Komplexnější zhodnocení vždy získáte po konzultaci s lékařem nebo fitness specialistou.

Další užitečné články

Novoroční předsevzetí